WaikikiWaikiki

Велигден Тоскана и Чинкве Тере (Автобус)

Програма на патување:

05. Април (Четврток) СКОПЈЕ
Состанок на групата во 13.30 часот. Поаѓање за Италија во 14.00 часот. Патувањето се одвива преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности.

06. Април (Петок) БОЛОЊА – МОНТЕКАТИНИ ТЕРМЕ

Пристигнување во Болоња во пладневните часови и заминување на разглед со локален водич. Студентскиот град Болоња е најпознат по најстариот универзитет во Европа. Заради својата црвенкаста архитектура Болоња ја нарекуваат ‘’La Rossa” или Црвената, заради културно-образовниот карактер позната е уште и како “La Dotta” или Учената, а заради својата богата гастрономска понуда таа е позната и како “La Grassa” или Дебелата. Прошетка и разглед на градот: Двете Кули, Фонтаната Нептун, Плоштадот Маџоре, базиликата Сан Петронио, Палацо деи Банки… Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Во попладневните часови продолжување кон Тоскана. Пристигнување во Монтекатини Терме и сместување во хотел. Слободно време за одмор од патувањето и индивидуални активности. Ноќевање.

07. Април (Сабота) МОНТЕКАТИНИ – СИЕНА – САН ЏИМИЊАНО – МОНТЕКАТИНИ 

Појадок. Предлагаме целодневен факултативен излет на Тоскана. Започнуваме со разглед на еден од најубавите средновековни градови, вечниот ривал на Фиренца, градот Сиена. Градот е познат по убавата готска архитектура со црвенкаста боја. Разглед на градот со локален водич: ѕидините од 16 век, црквата Сан Доменико, Дуомото – една од најубавите катедрали на Италија, Крстилницата, Градската Палата, Плоштадот Кампо со форма на школка каде се одржува познатата средновековна игра Палио… Слободно време за индивидуални прошетки, уживање со оригинално италијанско кафе или ручек. Во договорено време продолжуваме кон живописниот предел Кјанти, познат по производството на квалитетно тосканско вино. Посета и разглед на прекрасното тосканско гратче Сан Џимињано кое има одлично зачуван историски центар и амбиент  кој води потекло од 13от и 14от век. Градот е познат како Градот на Кулите заради своите 14 зачувани средновековни кули, тука ќе имате можност да си купите квалитетно тосканско вино и изворни домашни тоскански производи и секако не заборавајте да го дегустирате најдобриот италијански сладолед – џелато. Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Доцна попладне враќање во Монтекатини во хотел. Слободна вечер за индивидуални прошетки низ Монтекатини. Ноќевање.

08. Април (Недела ) МОНТЕКАТИНИ ΤΕΡΜΕ – ЧИНКВЕ ТЕРЕ – МОНТЕКАТИНИ ΤΕΡΜΕ

Појадок. Предлагаме целодневна факултативна екскурзија до живописните Чинкве Tере со локален водич. Cingue Terre или Пет земји се всушност 5 шармантни рибарски селца: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola и Riomaggiore, поставени на стрмен и непристапен дел на Лигурската обала. Селцата заедно со околните ридови го сочинуваат Националниот парк Чинкве Тере, кој е под заштита на светското културно наследство на УНЕСКО. Овие бајковити селца се карактеризираат со шарени италијански куќички и тесни улички, интересно е тоа што до крајот на 19от век тие биле комплетно изолирани од остатокот на светот. Денес, до нив се стигнува лесно преку одлично организираните возови, а во летниот период и со бротчиња. Поаѓање со воз од Ла Специја, организирана проштека и разглед со локален водич на заносно убавите селца со малечки цркви, средновековната архитектура преплеткани со боите на природата и поставени во една незаборавна сценографија. Последната станица на ова патување е Монтеросо ал Маре, каде што по разгледот ќе имаме слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Во договорено време качување на воз и враќање во Ла Специја. Оттаму со автобус враќање во хотел во Монтекатини. Ноќевање.

09. Април (Понеделник) МОНТЕКАТИНИ – ФИРЕНЦА – СКОПЈЕ

Појадок. Напуштање на хотелот и заминување кон срцето на Тоскана и лулката на ренесансата, Фиренца. Организиран разглед со локален водич: Црквата Санта Кроче, плоштадот Сињори, Палацо и Понте Векио, Дуомото Санта Марија дел Фјоре, крстилницата Сан Џовани, базиликата Сан Лоренцо… Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи на градот на уметноста. Во попладневните часoви поаѓање за Македонија. Ноќно возење преку Словенија, Хрватска и Србија со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности.

10. Април (Вторник) СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

FIRST MINUTE цена за резервации до 28.02.2018 – 169€/10.478ден
Цена за резервации до 15.03.2018 – 179€/11.098ден
Редовна цена – 189€/12.340мкд

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со високо туристички автобус на наведената релација
– Сместување во хотел 3* во Монтекатини на база 3 ноќевања со појадок
– Посета и разглед на Болоња
– Организација, реализација и лиценциран туристички придружник за време на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Задолжително патничко осигурување – 149ден
– Факултативен излет до Cinque Terre (трансфер, влезница, превоз со воз до 5те места, водич) – 45€
– Факултативна посета на Сиена и Сан Џимињано (трансфер, влез, водич) – 45€
– Организиран разглед на Фиренца (трансфер, влез и водич) – 10€
– Доплата за туристичка такса на рецепција во хотел (1-2€ по лице од ноќ)
– Индивидуални трошоци

Напомени:
– За реализација аранжманот потребен е минимум од 45 патници.
– За патувањето е потребен валиден биометриски пасош, најмалку 3 месеци пред истек од датумот на враќање.
– Резервација на аранжманот се врши со уплата на депозит од најмалку 30%, остататокот се доплаќа најдоцна до 2 недели пред поаѓање.
– Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1еур=62мкд.
– Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на активностите во програмата.
– Пријавувањето за факултативитите е во агенција при резервација, најдоцна до 15 дена пред поаѓање.
– Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1еур=62мкд.
– За овој аранжман важат Општите Услови на патување на СКТМ и Ваикики Травел.

Тоскана, Италија
четврток, април, 5, 2018
3BB
20
199€

Тоскана и Cinque Terre

Пакет цена по лице според програмата

199€

Распродадено

Надминат бројот на лица