WaikikiWaikiki

Велигден Крф (Автобус)

Програма на патувањето:

05. Aприл (Четврток) СКОПЈЕ – ИГУМЕНИЦА – КРФ
Состанок на групата на Дрводекор во 23:30 часот. Поаѓање за Грција во 00:00 часот. Патувањето се одвива преку граничен премин Богородица со кратки попатни паузи за одмор и обавување на царинските формалности.

06. Април (Петок) КРФ
Пристигнување во Игуменица во утринските часови, качување на брод-траект и пловидба до Крф. Пристигнување на Крф и сместување. Кратко време за одмор и освежување од патувањето. Во попладневните часови програмата започнува со посета на стариот град Крф. Велики Петок е денот на Христовото страдање. На Крф, присуството на хоровите и илјадниците странски и домашни посетители даваат посебна димензија на овој тажен настан. Додека еден филхармониски оркестар, облечен во црвени униформи, ја свири “Adagio” од Албиниони, друг оркестар го свири “Посмртниот марш” од Шопен.

Многуте присутни оркестри, свират тажни и посмртни маршеви од познати композитори на класична музика. Мали девојчиња ги украсуваат епитафите со цвеќиња, а во церемонијата учествуваат и училиштата и момчињата од извидничките одреди. Последниот Епитаф, кој е и најимпресивниот се појавува во 22.00 часот. Враќања во Ипсос. Ноќевање.

07. Април (Сабота) КРФ
Овој ден е резервиран за вториот дел од Велигденската прослава, односно првата поворка наречена, првото Воскресение кое започнува во 09.00 часот. Под строга заштита, се изнесуваат моштите на Св.Спиридон Чудотворец – заштитник на островот.

Има повеќе легенди поврзани со овој светец кои ја објаснуваат вербата и почитта на народот кон него. Една од нив го споменува неговото влијание при повлекувањето на турската инвазија од островот. Тој се појавувал напомош на генералите кои се бореле да го ослободат островот. Облечен во темна наметка со запален факел влевал страв во умот на освојувачите наметнувајќи им опасност од натприродни сили. Во друга приказна пак, повторно се спомнува неговото херојство при бркање на опасната чума од градот, која бегајќи ги оставила своите траги на градските ѕидини. Под звуците на свечената музика составена од три филхармонии, пред моштите на светецот луѓето фрлаат каранфили со кои го постилаат неговиот пат. Откако ќе заврши парадата, почнуваат подготовките за еден оригинален локален обичај – кршење на глинените ќупови.

Точно во 11:00 часот, црковните ѕвона го означуваат „утринското воскресение“ и од прозорците на куќите почнуваат да се фрлаат глинени садови полни со вода, во знак на почнување на празникот и истерување на злото. Ова потекнува од стар венецијански обичај со кој за дочекот на новата година се ослободувале старите работи да направат простор за нови и подобри. Друго објаснување за овој обичај е дека има паганско потекло и дека со вревата направена од кршењето, Античките Грци сакале да ја разбудат Персефона, божицата на пролетта и да го забрзаат нејзиното доаѓање. Обичајот е да се земе парче од скршените глинени садови и да се сочува за среќа и здравје до следната година. Филхармонските групи се враќаат на улиците и почнуваат да свират весела музика. Во попладневните часови (15:00 часот) враќање во Ипсос. Слободно време за одмор и индивидуални активности. Вечерта (21:30 часот) заминување кон градот каде се исчекува веста за ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИЕ проследено со огномет и прослава. Ноќевање.

08. Април (Недела) КРФ – ПАЛЕОКАСТРИЦА

Ден предвиден за индивидуални активности или факултативна посета на Палеокастрица, место познато по својата богата историја, природни убавини и прекрасни плажи. Попатна посета на фабриката музеј Мавроматис. Фабриката го носи името на семејството кое најдолго се занимава со одгледување и произведување на најразлични производи од овошјето кумкват. При нашата посета ќе погледнеме краток документарен филм во кој се раскажува повеќе за историјата и потеклото на ова овошје, неговото преработување и сите производи што произлегуваат од неговата преработка. Најубавиот дел од искуството е секако бесплатната дегустација на ликерите и слатките со разни вкусови по што ќе може да си го купите оригинален и карактеристичен сувенир од Крф. При нашиот целодневен излет ќе го посетиме 13 века стариот манастир кој гледа на Палеокастрица од високо и воодушевува со својот медитерански шарм. Пред влезот на манастирот во панорамата пред нас се гледа и карпата за која се верува дека е бродот на Одисеј.

Легендата вели дека во своето патување кон Итака застанал и на Палеокастрица каде топло бил пречекан од Кралот на Фениќаните и неговата ќерка. Во манастирот Дева Марија, покрај прекрасната архитектура може да се посети и византискиот музеј, со експонати од манастирот пред неговата обнова, како и малиот музеј за производство на маслиново масло. Moжност за традиционална прослава со ручек во грчката таверна. Слободно време за одмор и индивидуални активности. Вечерта можност за организирана посета на некој од ноќни барови во Ипсос. Ноќевање.

09. Април (Понеделник)
Последниот ден на островот го резервираме за посета на палатата Ахилеон. Напуштање на собите во Ипсос до 10:00ч и упатување кон селото Гастури каде се наоѓа оваа палата. Палатата е изградена од страна на Австро-унгарската императорка Елизабета,  позната како принцезата Сиси. Палатата била користена како нејзина летна резиденција се до нејзината трагична смрт, по што останала напуштена до 1907 год, кога ќе биде купена од страна Кајзер Вилхем 2 од Германија.

Денес палата е музеј отворен за посетителите со прекрасна градина, скулптури, фрески и други уметнички дела кои ќе ни ја откријат повеќе за историјата на островот.  Во попладневните часови (15:00) трансфер со траект кон Игуменица и продолжување кон Македонија. Пристигнување во Скопје во раните утрински часови по полноќ.

FIRST MINUTE цена за резервации до 28.02 – 109€/6.758мкд
Цена за резервации до 15.03.2018 119€/7.378мкд
Редовна цена 125€/7.750мкд

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Автобуски превоз на наведената релација
– Превоз со траект на релација Игуменица – Крф – Игуменица
– Сместување во студија/апартмани во Испсос на база 3 ноќевања
– Следење на целата програма за Велигден (превоз и водство до прославите во градот Крф)
– Туристичка такса
– Организација, реазлизација и придружник на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Задолжително патничко осигурување 124мкд
– Факултативен излет до Палеокастрица, манастирот Св. Богородица и фабриката Мавроматис 15€
– Посета и влезница на палатата Ахилеон 15€
– Велигденска прослава со ручек

Напомени:
– За реализација на аранжманот потребен е минимум од 45 патници.
– Пријавување за факултативните излети e при резервација на аранжманот.
– Плаќањето се врши исклучиво во денарска противредност по курс 1еур=62мкд.
– За ова патување потребен е валиден пасош, најмалку 3 месеци од датумот на враќање.
– Организаторот го задржува правото на промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите.
– За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ и Ваикики Травел.

Крф, Грција
петок, април, 6, 2018
3RO
40
109€

Апартмани и Студија

Пакет Аранжман за 3 ноќи со вклучен превоз

109€

Распродадено

Надминат бројот на лица