WaikikiWaikiki

Венеција, Мурано, Бурано, Торчело, Фиренца, Верона (Автобус)

Програма на патување:

05. Април (Четврток) СКОПЈЕ – ВЕНЕЦИЈА
Состанок на групата на паркингот спроти саем во 15.30 часот. Поаѓање за Италија во 16.00 часот. Патувањето се одвива преку Србија, Хрватска и Словенија со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности.

06. Април (Петок) ВЕНЕЦИЈА
Пристигнување во пладневните часови и сместување во хотел во околината на Венеција. Кратко слободно време за одмор и освежување.

Во попладневни часови организирана посета и разглед на Венеција: Плоштадот и Црквата Св. Марко, Мостот на Воздишките, Дуждевата Палата, Мостот Риалто, Каналот Гранде… Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Враќање во хотел доцна попладне. Ноќевање.

07. Април (Сабота) МУРАНО – БУРАНО – ТОРЧЕЛО
Појадок. Слободен ден за индивидуални прошетки или можност за факултативно крстарење по островите на Венецијанска лагуна, Мурано, Бурано и Торчело.

Започнуваме со посетата на островот Мурано, далеку познат по вековната традиција во изработка на стакло, каде е всушност и фабриката за изработка на стакло, прошетка по островот, кратко слободно време, потоа продолжуваме кон Бурано, островот со најубавите шарени куќички и најдобрите рачни изработки од чипка. И за крај на оваа прекрасна прошетка, посета на Торчело, островот кој бил всушност првиот најстар и најгусто населен остров во овој дел на Италија, престолнина во која има бројни споменици врзани со богатата историја. Слободно попладне за индивидуални активности. Ноќевање.

08. Април (Недела) ВЕНЕЦИЈА – ФИРЕНЦА – ВЕНЕЦИЈА
Појадок. Ден предвиден за целодневна факултативна посета на Фиренца, срцето на Италија и бисерот на ренесансата.

Организиран разглед со локален водич: Црквата Санта Кроче, плоштадот Сињори, Палацо и Понте Векио, Дуомото Санта Марија дел Фјоре, крстилницата Сан Џовани… Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Во попладневните часови враќање во хотел, пристигнување во вечерните часови. Ноќевање.

09. Април (Понеделник) ВЕНЕЦИJА – ВЕРОНА – СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на хотелот и заминување за Верона.

Панорамски разглед на градот: Арената, Виа Мацини, плоштадите Бра и Ербе, куќата на Јулија … Слободно време за индивидуални прошетки и разгледи. Поаѓање за Македонија во попладневните часови. Патувањето се одвива преку Словенија, Хрватска и Србија со попатни паузи за одмор и обавување на царински формалности.

10. Април (Вторник) СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во предпладневните часови.

Цена за резервации до 15.03.2018 – 149€/9.238ден
Редовна цена – 159€/9.858ден

Во цената на аранжманот е вклучено:
– Превоз со автобус на наведената релација
– Сместување во хотел 3* во Лидо ди Јесоло на база 3 ноќевања со појадок
– Организирана посета на градовите според програмата
– Организација, реализација и лиценциран туристички придружник за време на патувањето

Во цената на аранжманот не е вклучено:
– Задолжително патничко и здравствено осигурување 124ден
– Превоз со брод вапорето до Венеција – 15€
– Задолжителна посета за влез во Верона – 10€
– Факултативна екскурзија Мурано, Бурано и Торчело 35€ (мин.30 пријавени)
– Факултативна посета на Фиренца со локален водич – 45€ (мин. 30 пријавени)
– Доплата за туристичка такса на рецепција во хотел (1-2€ по лице од ноќ)
– Влезници по културно – историските знаменитости

Напомени:
– За реализација аранжманот потребен е минимум од 40 патници.
– За патувањето е потребен валиден биометриски пасош, најмалку 3 месеци пред истек од датумот на враќање
– За овој аранжман важат Општите Услови на патување на СКТМ и Ваикики Травел.
– Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на активностите во програмата.
– Организираторот го задржува правото за промена на цената на факултативите во случај на недоволен број на пријавени.
– Пријавувањето за факултативитите е во агенција при резервација, најдоцна до 15 дена пред поаѓање.
– Уплатата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1еур=62мкд.

Фотографии и Коментари од турата за Нова Година 2018 патувања ТУКА

Фотографии и Коментари од турата за 8-ми Март 2018 патувања ТУКА