Во срцето на Тоскана, Фиренца

За убавицата на Тоскана има толку многу да се зборува и пишува. За неа не е доволна само една страница, малку е и еден ден, сè е малку кога станува збор за лулката на ренесансата, Фиренца. Ќе се обидеме барем на момент да доловиме само дел од нејзиниот шарм и убавина, а за повеќе секако […]

Градот на Ромео и Јулија, Верона

Градот на восхитувачки архитектонски композиции, романтичниот брег на реката Адиџе, стари цркви и најтажната љубовна приказна, онаа за Ромео и неговата Јулија. И не било случајно тоа што славниот Вилијам Шекспир се инспирирал од една старо италијанска приказна за двајца млади љубовници и ја напишал една од најпознатите драми на сите времиња, со место на […]

Пролом Бања, Оаза на Здравјето

На околу 4 часа возење од Скопје, преку Табановце, покрај Врање, Лесковац, Прокупље и Куршумлија, ќе стигнете до едно место кое вистински ќе Ви го одмори телото и оплемени духот. Во јужниот дел на Србија во подножјето на Радан планина, е сместена денес познатата Пролом Бања.  Во продолжение издвојуваме неколку зборови за “скриеното” благо на […]

Нејзиното Височество, Венеција

Поставена на 100тина островчиња испреплеткани меѓу себе со мостови и канали, Венеција со векови е еден од најубавите градови на светот. Градот на мостови и канали го нема сменето својот лик повеќе од 600 години и повеќе изгледа како сцена од некоја сликовница или бајка, отколку на модерен град метропола. Таа е толку оригинална и […]

Бисерот на Адриатикот, Дубровник

Не е случаен фактот кој упатува на тоа дека Дубровник е една од најпосетените туристички дестинации на Медитеранот. Последните години на мирен живот и стабилна економија создадоа одлична подлога за постојан раст и прогрес, а пак сликовитиот Стар Град на Дубровник е неверојатен магнет за туристите ширум светот. Додека лузните од бомбардирањето може сè уште […]

Кралицата на црногорското приморје, Будва

Легенда за настанокот на Будва Постои една интересна легенда за настанокот на овој град. Легендата раскажува како синот на феникискиот крал Агенор и кралицата Телефаса, Кадмо, го напуштил својот роден крај во потрага по својата сестра Европа, која била киднапирана од страна на Зевс. Во оваа потрага по сестра си тој минал низ многу грчки […]

Вкусовите на Халкидики

Маслиново масло Чисто, девствено маслиново масло од Халкидики, светски познато по својот вкус и квалитет. Не случајно нутриционисти ставаат голем акцент на овој производ, имено маслиновото масло се смета за еден од најздравите производи во светот. Ваквото масло се добива преку пресување на плодот исклучиво со механички средства. Плодот мора да биде од висок квалитет, […]

Калитеа, најубавата панорама на Касандра

За време на летните месеци Калитеа е меѓу најпопуларните гратчиња на Халкдикики. Секоја година Калитеа ја посетуваат илјадници туристи во потрага по неверојатна природа, богата историја и динамичен ноќен живот. Градот е лоциран на источната страна на првиот крак Касандра, оддалечен од Солун околу 90км и 50км од административниот центар Полигирос. Важи за едно од најкосмополитските места […]

Во срцето на Касандра, Ханиоти

На само 60тина минути возење од Солун, се стигнува до еден скриен рај, живописно мало селце, гратче, кое ќе Ви го освои срцето засекогаш. Градот Ханиоти е лоциран на источната страна на првиот крак од Халкидики, Касандра. Местото се карактеризира со прекрасна песочна плажа, густа борова шума, интимни заливи, пријатна медитеранска клима и исклучителни природни […]

Селата и плажите на Санторини

Селата во Санторини се сметаат за едни од најубавите села по грчките острови. Фира и Оја се најпознатите на островот, поставени на рабовите на калдерата, од каде се простира неверојатна панорама кон Егејското Море и кон вулканот. Најубавите и највпечатливите глетки на Санторини се стрмните карпи и градбите во калдерата, која настанала како резултат на […]

ВЕЛИГДЕН во Пиериа, Солун и Метеори

Во чест на престојниот празник Велигден, Ви нудиме едно блиско, но поинакво тематско патување. На само неколку часа возење од Скопје, започнува нашето Велигденско патување во Солун, Пиериа и Метеори. Во продолжение ги опишуваме само накратко местата од интерес кои се составен дел на ова патување. СОЛУН Вториот по големина град во Грција и главниот […]

CRYSTAL HOTELS RESORT & SPA ( Кемер, Белек, Сиде )

Ланец на хотели со единствена политика и стандарди, фундаментални за сите хотели поединечно, кои резултираат со висок квалитет и врвна услуга. Со својата цел за постојано подобрување на квалитетот во услугата во сооднос со примарно поставените високи стандарди со сигурност го обезбедува одржливиот успех. Во натпревар со националната и интернационалната конкуренција за водечка позиција стандардот […]

Интересни излети за посета во Анталија

За време на летниот престој во Анталија како дополнување на сонцето, песокот и морето, на гостите им стојат на располагање бројни факултативни излети интересни за посета, дали преку организирани патувања со стручни водичи или како индивидуални посети и разгледи. Во продолжение издвојуваме и опишуваме некои од нив; Џип Сафари – да се ужива во недопрената […]

Анталија

Истанбул – Индивидуален Разглед

Постојат неколку начини за разглед на градот Истанбул, меѓу кои панорамски, вклучен скоро во секоја програма на организирано групно патување, пешачки разглед или разглед преку крстарење по Босвор. Индивидуалниот разглед од овој текст го започнувам од станицата Аксарај користејки ја трамвај рутата Т1. Кај станицата Бајазит – Капаличарши лоциран е еден од најстарите и најголемите затворени пазари. Составен […]

Париз за Нова Година

Доколку сте доволно среќни да бидете во Париз на прагот на Новата Година, градот на светлината нуди доволно одлични можности за да си посакате Bonne année! Во мојата книга на патувања, Париз е веројатно најколоритното и највозбудливото место за дочек на Новата Година, без разлика дали преферирате диско клубови и танцување, гастрономско уживање или класична […]

Која е вистината за Вашето одбрано сместување ???

При избор на дестинација за одмор многу нешта се потребни да бидат преставени вистински какви што се. Согласно планираниот буџет одвоен за одмор, на секој од нас очекувањата ни се да се постигне најдобрата понуда по најповолна цена. Во денешно време информациите се достапни на повеќе места, како најголем извор интернетот, за поголемиот број на […]