Никити, најубавиот град на Ситонија

Mожеби најбрзо растечкиот луксузен град на Халкидики, Никити од година на година станува се популарно и се здобива со епитет на најмонденско летувалиште на Ситонија. Зошто на летен одмор во Никити? Дозволете ни на кратко во продолжение да ја доближиме приказната зошто Никити гордо стои на тронот на Ситонија. Променадата на Никити Во последните неколку години […]

Дарувар, најубавиот помал град во континентална Хрватска

Недалеку од Загреб на неполни 2 часа возење и цирка 130км оддалеченост е лоциран најубавиот помал град во континентална Хрватска, градот Дарувар. Комбинацијата од зеленило и урбана архитектура, термо-минерални извори, културолошка различност и плодната почва за одгледување на винови лози се причината поради која градот го носи овој горделив наслов. 4 златни, 2 сребрени и […]

Зошто Фиренца е најубава на Есен?!

Сите ние кои ја обожаваме Фиренца, ќе се сложиме дека секое годишно време е правото време за посета на Фиренца, затоа што таа е убава во сите нејзини бои, но некои сепак велат дека таа е најубава на есен. Ајде да видиме зошто?! На есен, Фиренца се карактеризира со една поромантична и порелаксирана атмосфера, атмосфера […]

Есен во Венеција

Ќе се сложиме повеќето дека Венеција е навистина убава во било кој период од годината. Секако секое годишно време си носи свои предности и мани, ама ајде да видиме зошто ДА за посета на Венеција на Есен. Времето во овој период од годината не е толку топло како за време на летото, а и гужвите […]

Најубавите плажи на Крит

Најјужниот, најсончевиот и најголемиот грчки остров! Сте биле ли некогаш на Крит?! Островот на кој сакате повторно да се вратите, да видите, да откриете повеќе и повеќе.. Островот со заносни сценографии, прекрасни пејсажи, богата историја и интересен народ. Крит е горд на убавината на својот главен град Хераклион, несекојдневната архитектура на Хања, ренесансните структури на […]

Сите бои на Cinque Terre

Италијанската Ривиера секако не е куса од нерамни брегови, романтични гратчиња и селца, но 5те рибарски селца т.н. Cinque Terre се бездруго нејзинoто најисконско богатство. Овие 5 селца или во превод Петте Земји, повеќе не се изолирани од останатиот дел на светот како што некогаш биле, но сè уште преовладува она чувството на своевидна оддалеченост […]

Процесии, традиција и пролетни бои, Велигден на Крф

Доколку сте на размислување кое е најдоброто време за посета на островот Крф, препорачуваме да ја одберете пролетта, особено за време на велигденските празници, кога островот блеснува во сиот свој сјај. Ќе бидете обземени од свежината на пролетните цвеќиња, ќе пронајдете спокојност во зеленилото, а музика ќе ја смири Вашата душа, доживувајќи нови, единствени чувства […]

Луковска Бања, термални води и недопрена природа

Поставена во јужниот дел на Србија на источните падини на Копаоник, со надморска висина од 681м, Луковска Бања е највисоката бања во Србија. Бањата се карактеризира со лековити термално-минерални извори, недопрена природа на шумовитиот Копаоник, кристално чист воздух и умерена клима. Нејзината поставеност и опкружување со високи врвови, истовремeно ја карактеризираат и како воздушна бања. […]

Како правилно да ги користиме услугите во СПА центар?!

Последните туристички трендови, комодитетот да патуваме во било кое време од година, како и позитивното влијание врз организмот, ги направија СПА центрите од регионот сè попопуларни и интересни за посета кај бројните нивни туристи. Било да патувате  во Бугарија, Србија, Словенија, Австрија или пак во нашата земја, дали знаете како правилно да ги користите услугите […]

Во срцето на Тоскана, Фиренца

За убавицата на Тоскана има толку многу да се зборува и пишува. За неа не е доволна само една страница, малку е и еден ден, сè е малку кога станува збор за лулката на ренесансата, Фиренца. Ќе се обидеме барем на момент да доловиме само дел од нејзиниот шарм и убавина, а за повеќе секако […]

Градот на Ромео и Јулија, Верона

Градот на восхитувачки архитектонски композиции, романтичниот брег на реката Адиџе, стари цркви и најтажната љубовна приказна, онаа за Ромео и неговата Јулија. И не било случајно тоа што славниот Вилијам Шекспир се инспирирал од една старо италијанска приказна за двајца млади љубовници и ја напишал една од најпознатите драми на сите времиња, со место на […]

Пролом Бања, Оаза на Здравјето

На околу 4 часа возење од Скопје, преку Табановце, покрај Врање, Лесковац, Прокупље и Куршумлија, ќе стигнете до едно место кое вистински ќе Ви го одмори телото и оплемени духот. Во јужниот дел на Србија во подножјето на Радан планина, е сместена денес познатата Пролом Бања.  Во продолжение издвојуваме неколку зборови за “скриеното” благо на […]

Градот на Мостови и Канали, Венеција

Поставена на 100тина островчиња испреплеткани меѓу себе со мостови и канали, Венеција со векови е еден од најубавите градови на светот. Градот на мостови и канали го нема сменето својот лик повеќе од 600 години и повеќе изгледа како сцена од некоја сликовница или бајка, отколку на модерен град метропола. Таа е толку оригинална и […]

Бисерот на Адриатикот, Дубровник

Не е случаен фактот кој упатува на тоа дека Дубровник е една од најпосетените туристички дестинации на Медитеранот. Последните години на мирен живот и стабилна економија создадоа одлична подлога за постојан раст и прогрес, а пак сликовитиот Стар Град на Дубровник е неверојатен магнет за туристите ширум светот. Додека лузните од бомбардирањето може сè уште […]

Кралицата на црногорското приморје, Будва

Легенда за настанокот на Будва Постои една интересна легенда за настанокот на овој град. Легендата раскажува како синот на феникискиот крал Агенор и кралицата Телефаса, Кадмо, го напуштил својот роден крај во потрага по својата сестра Европа, која била киднапирана од страна на Зевс. Во оваа потрага по сестра си тој минал низ многу грчки […]

Вкусовите на Халкидики

Маслиново масло Чисто, девствено маслиново масло од Халкидики, светски познато по својот вкус и квалитет. Не случајно нутриционисти ставаат голем акцент на овој производ, имено маслиновото масло се смета за еден од најздравите производи во светот. Ваквото масло се добива преку пресување на плодот исклучиво со механички средства. Плодот мора да биде од висок квалитет, […]

Калитеа, најубавата панорама на Касандра

За време на летните месеци Калитеа е меѓу најпопуларните гратчиња на Халкдикики. Секоја година Калитеа ја посетуваат илјадници туристи во потрага по неверојатна природа, богата историја и динамичен ноќен живот. Градот е лоциран на источната страна на првиот крак Касандра, оддалечен од Солун околу 90км и 50км од административниот центар Полигирос. Важи за едно од најкосмополитските места […]

Во срцето на Касандра, Ханиоти

На само 60тина минути возење од Солун, се стигнува до еден скриен рај, живописно мало селце, гратче, кое ќе Ви го освои срцето засекогаш. Градот Ханиоти е лоциран на источната страна на првиот крак од Халкидики, Касандра. Местото се карактеризира со прекрасна песочна плажа, густа борова шума, интимни заливи, пријатна медитеранска клима и исклучителни природни […]

Селата и плажите на Санторини

Селата во Санторини се сметаат за едни од најубавите села по грчките острови. Фира и Оја се најпознатите на островот, поставени на рабовите на калдерата, од каде се простира неверојатна панорама кон Егејското Море и кон вулканот. Најубавите и највпечатливите глетки на Санторини се стрмните карпи и градбите во калдерата, која настанала како резултат на […]

ВЕЛИГДЕН во Пиериа, Солун и Метеори

Во чест на престојниот празник Велигден, Ви нудиме едно блиско, но поинакво тематско патување. На само неколку часа возење од Скопје, започнува нашето Велигденско патување во Солун, Пиериа и Метеори. Во продолжение ги опишуваме само накратко местата од интерес кои се составен дел на ова патување. СОЛУН Вториот по големина град во Грција и главниот […]

CRYSTAL HOTELS RESORT & SPA ( Кемер, Белек, Сиде )

Ланец на хотели со единствена политика и стандарди, фундаментални за сите хотели поединечно, кои резултираат со висок квалитет и врвна услуга. Со својата цел за постојано подобрување на квалитетот во услугата во сооднос со примарно поставените високи стандарди со сигурност го обезбедува одржливиот успех. Во натпревар со националната и интернационалната конкуренција за водечка позиција стандардот […]

Интересни излети за посета во Анталија

За време на летниот престој во Анталија како дополнување на сонцето, песокот и морето, на гостите им стојат на располагање бројни факултативни излети интересни за посета, дали преку организирани патувања со стручни водичи или како индивидуални посети и разгледи. Во продолжение издвојуваме и опишуваме некои од нив; Џип Сафари – да се ужива во недопрената […]

Анталија

Истанбул – Индивидуален Разглед

Постојат неколку начини за разглед на градот Истанбул, меѓу кои панорамски, вклучен скоро во секоја програма на организирано групно патување, пешачки разглед или разглед преку крстарење по Босвор. Индивидуалниот разглед од овој текст го започнувам од станицата Аксарај користејки ја трамвај рутата Т1. Кај станицата Бајазит – Капаличарши лоциран е еден од најстарите и најголемите затворени пазари. Составен […]

Париз за Нова Година

Доколку сте доволно среќни да бидете во Париз на прагот на Новата Година, градот на светлината нуди доволно одлични можности за да си посакате Bonne année! Во мојата книга на патувања, Париз е веројатно најколоритното и највозбудливото место за дочек на Новата Година, без разлика дали преферирате диско клубови и танцување, гастрономско уживање или класична […]